Haberler

HABERLER


Su Kaşifi Programı Ülke Finali Etkinliği Gerçekleşti!

27 Haziran 2016 Pazartesi
Su Kaşifi Programı Ülke Finali Etkinliği Gerçekleşti!

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı tarafından iki yıldır yürütülen ve 8-14 yaş grubu öğrencilerin su tasarrufu ve suya erişim gibi konularda liderlik yapmalarını sağlayan Su Kaşifi programının 2. yılında İstanbul, İzmir ve Erzurum'dan yaklaşık 3.000 öğrenci Su Kaşifi olarak, kendilerinde, okullarında, ailelerinde ve çevrelerinde su bilinci oluşturmayı başardılar.

Yaptıkları çalışmalar sonucunda en başarılı seçilen 17 okulda, Mayıs ayı boyunca, su temalı şarkılar, oyunlar, tiyatro gösterileri, sergiler, yarışmalar içeren Su Festivalleri düzenlendi, ekipler böylece başarılarını geniş kitlelere duyurma imkanı buldular.

Su Festivallerinin ardından İzmir'den Başöğretmen Atatürk Ortaokulu, Özel Fatih Koleji, Şerif Tikveşli İlkokulu ve Tuğsavul İlkokulu; İstanbul'dan ise Lütfi Banat İlkokulu ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ortaokulu Su Kaşifi ekiplerinin başarılı çalışmaları sonucu ülke finalisti olarak seçildi. 

23 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Dedeman otelde düzenlenen Su Kaşifi Ülke Finali etkinliği kapsamında, finalist ekip temsilcileri jüri karşısında sunumlarını yaptılar ve program boyunca gerçekleştirdikleri çalışmaları görseller ve materyaller eşliğinde anlatma imkanı buldular. HSBC Türkiye Su Programı Koordinatörü- Asuman Yıldırım; Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı Genel Koordinatörü- Cansu Gedik; Özel Olimpiyatlar Türkiye Ülke Direktörü-Didem Ünsür; UNDP Türkiye İletişim Müdürü- Faik Uyanık; WWF Türkiye Kurumsal İlişkiler Müdürü- Pınar Şakar; Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı Kurucu Direktörü- Serra Titiz; ve Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı Proje Koordinatörü- Şadan Ertekin Mis'ten oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda Su Kaşifi programı ülke birincisi, İzmir Buca'dan Şerif Tikveşli İlkokulu oldu.

Jüri toplantısının sona ermesiyle 6 finalist ekip, keyifli bir vapur yolculuğunun ardından birlikte akşam yemeği yediler. Su Kaşifi pastalarını keserek program başarılarını kutladılar.

Final etkinliğinin 2. gününde ise ekipler, Sealife Akvaryumu gezerek eğlendiler, deniz ve tatlı su canlıları ile ilgili bilgilendiler.

Su Kaşifi programı hakkında daha fazla bilgi için: http://sukasifi.org/turkiye