Haberler

HABERLER


Su Odaklı Gazetecilik Eğitimi 13-14 Nisan'da Gerçekleşti

16 Nisan 2018 Pazartesi
Su Odaklı Gazetecilik Eğitimi 13-14 Nisan'da Gerçekleşti

Türkiye'de Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı ve EKOIQ Dergisi ile globalde MiCT, Seecon ve BORDA işbirliğinde, iki günlük "Su Odaklı Gazetecilik" eğitimi 13-14 Nisan'da İstanbul'da gerçekleşti. Eğitime özellikle çevre konularında yazan, basında ve sosyal medyada içerik geliştiren 16 yeni nesil gazeteci, blog yazarı ve sosyal medya muhabiri katıldı.

Eğitim, Çevre Politikaları ve Su Yönetimi Uzmanı Buket Bahar Dıvrak ve Gazeteci ve Enerji Analisti Özgür Gürbüz tarafından verildi.

Medya sektörü çalışanları arasında su konusunda farkındalık yaratılması; bu alanda bilgi ve deneyimlerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen eğitimin ilk gününde dünyada ve Türkiye'de su sorunu, iklim değişikliği ve diğer çevresel sorunlarla ilişkileri, toplumsal ve ekonomik faktörler tartışıldı. Su yönetimi konusunda kapsamlı bir bilgilendirme yapıldı.

İkinci günde ise, su odaklı gazetecilik üzerine yoğunlaşıldı. Su sorunu ile ilgili haberlerin oluşturulmasında dikkat edilecek noktalar, sıkça yapılan hatalar, temel yaklaşımlar ve insan hikayelerinin ele alınma biçimleri tartışılarak bu kapsamda bir yazım atölyesi gerçekleştirildi.