Haberler

HABERLER


Su Kaşifi Programında Türkiye 2. kez Birinci Oldu!

18 Ekim 2017 Çarşamba
Su Kaşifi Programında Türkiye 2. kez Birinci Oldu!

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı olarak Türkiye’deki yürütücülüğünü üstlendiğimiz Su Kaşifi Programının uluslararası finali, 18 Ekim 2017’de HSBC Grubu’nun Londra’daki merkezinde gerçekleşti. 11 ülkenin finalistlerinin video konferans aracılığıyla katıldığı uluslararası kutlama etkinliğinde, her ülke birincisi ekip kısaca tanıtıldı ve 1’er dakikalık ülke videolarının izlendi. Final etkinliğinde toplamda 5 dalda ödül verildi. 

Su Kaşifi 3. Dönem Türkiye birincisi olan Çayırova Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu Su Kaşifi ekibi, uluslararası finalde ülkemizi temsil ederek programın dünya birinciliği ödülünü almaya hak kazandı. İkinciliği Güney Afrika alırken, “Su Kaşifi Değerleri “ ödülü İspanya’nın, “Su Tasarrufu” ödülü İsviçre’nin ve “Topluma Etki” ödülü ise Polonya’nın oldu. 

Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu Su Kaşifi ekibi, küçük yaşlarına rağmen programda yaptıkları çalışmalarla sadece okullarında değil, yaşadıkları bölgede de çeşitli sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimle işbirliği yaparak büyük bir etki yarattı. Program boyunca kazandıkları su bilinci ile okulun aylık su faturalarında %38 bir düşüş gerçekleştirdiler. Daha önce atıl bir şekilde duran okul bahçesinin bir kısmını tüm okulun katıldığı bir ekip çalışması ile harika bir sebze bahçesine dönüştürdüler. Kendi yetiştirdikleri ürünleri okulda tüketerek emeklerinin karşılığını aldılar. 650 kişinin katıldığı takas partisi düzenleyerek aşırı tüketime dikkat çektiler ve partide 500 kişiden su taahhütü almayı başardılar. Sel ve kuraklıkla ilgili hazırladıkları çalışmaları Çayırova ilçe belediyesinde sergilediler ve sergiyi gezen misafir okul öğrencilerini bilgilendirdiler. Su Kaşifi Programının dördüncü dönemi yeni okulların katımıyla, Ekim 2017 itibariyle başladı. 

Siz de okulunuzu hemen kayıt ettirin: http://www.sukasifi.org/kayit-ol