Haberler

HABERLER


Su Kaşifi Ülke Birincisi: Darüşşafaka Ortaokulu – DAÇKAŞİF

16 Haziran 2015 Salı
  Su Kaşifi Ülke Birincisi: Darüşşafaka Ortaokulu – DAÇKAŞİF

Su Kaşifi Ülke Finali Etkinliği, 15-16 Haziran 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti.

15 Haziran günü, 5 finalist okulumuzun Su Kaşifi ekiplerinin her birinden 3 temsilci öğrenci ve öğretmenler, Su Kaşifi Ülke Finali için İstanbul’a geldiler.  Açılış konuşmalarının ardından Darüşşafaka Ortaokulu / İstanbul, İsmail Şekip Uyal Ortaokulu / İzmir, MEV Güzelbahçe Koleji / İzmir, İzmir SEV Ortaokulu / İzmir ve Yeni Turan İlkokulu / Ankara’dan temsilci ekipler, jüri karşısında sunumlarını başarıyla gerçekleştirdiler ve jürinin yönelttiği soruları cevapladılar.

Jüri listesi aşağıdaki gibiydi:
Asuman Yıldırım, HSBC Türkiye Su Programı Koordinatörü
Cansu Gedik, Su Kaşifi Türkiye Program Yürütücüsü
Doç. Dr. Güçlü İnsel, Akademisyen, İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü
Fatih Günan, HSBC Türkiye Sürdürülebilirlik Uzmanı
Münevver Bayhan, WWF-Türkiye Kurumsal İlişkiler Yöneticisi
Şadan Ertekin Mis, Su Kaşifi Türkiye Program Yürütücüsü

Tüm ekipler program boyunca harika bir performans gösterdiğinden ve sunum esnasında da çok başarılı olduğundan jürinin işi epey zordu. Jüri değerlendirmesi sonucunda kazanan ekip açıklandı. Su Kaşifi Programı’nın ilk senesinde Ülke Birincisi Darüşşafaka Ortaokulu oldu. Tüm finalist okullarımızın ödüllendirilmesinin ardından Ülke Finali etkinliği sonlandı.

Su Kaşifi finalist ekiplerinden temsilciler, Boğaz ve Kız Kulesi manzarası eşliğinde keyifli bir akşam yemeğinin ardından  Su Kaşifi pastalarını kestiler.

Su Kaşifleri, ertesi sabah otelden hareket ederek Sealife Akvaryum’a vardılar. Rehber eşliğinde yaptıkları akvaryum gezisinde, değişik deniz ve tatlı su canlılarını tanıma; su altındaki yaşam hakkında fikir sahibi olma ve Akvaryum’un sahne arkasını görme fırsatını elde ettiler.

Dünyamızın suyunu koruma konusunda gösterdikleri çaba için Su Kaşifi Programı’na katılan tüm okullarımıza tekrar teşekkür ediyor; başta Ülke Birincisi Darüşşafaka Ortaokulu olmak üzere tüm finalist ekiplerimizi bir kez daha kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz