Haberler

HABERLER


Su Kaşifi Programı Ülke Finali'nin Video'su Yayınlandı

25 Temmuz 2017 Salı
Su Kaşifi Programı Ülke Finali'nin Video'su Yayınlandı

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı tarafından 3 yıldır yürütülen ve 8-14 yaş grubu öğrencilerin su tasarrufu ve suya erişim gibi konularda liderlik yapmalarını sağlayan Su Kaşifi programının 3. yılında programa Türkiye'nin 25 ilinden 215 ilkokul ve ortaokul kayıt oldu. 3 yılın sonunda toplam 7 bin öğrenci; kendi okulları, aileleri ve çevrelerinde su bilinci oluşturmak için projeler geliştirdi.

Bu öğrenciler çalışmalarıyla yaşadıkları bölgelerde büyük bir etki yaratarak 42 bin kişiye ulaştı. 15 Haziran 2017 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Su Kaşifi Ülke Finali etkinliğine başarılı çalışmaları sonucunda 5 ilden 6 finalist Su Kaşifi ekibinin temsilcileri katıldı.

Etkinlik sırasında finalist ekip temsilcileri jüri karşısında sunumlarını yaptılar ve program boyunca gerçekleştirdikleri çalışmaları görseller ve materyaller eşliğinde anlatma imkanı buldular.

Jürinin değerlendirmesi sonucunda Su Kaşifi programı 3. yıl ülke birincisi ise Kocaeli'nin Çayırova ilçesinden Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu seçildi. Diğer ödüller şu şekilde gerçekleşti: Beşiktaş Mahmut Erseven ilkokulu "Yaratıcılık" , Burhaniye BİLSEM "Ulaşılan Kitle", Ulus Musevi Okulları "Öğrenci Liderliği", Tekirdağ Güngörmez İlkokulu "Davranış Değişikliği" ve İzmir Muzaffer Taşdemir İlkokulu "Değerler" ödülüne hak kazandı.

Ekiplerin birbirinden keyifli, renkli ve başarılı çalışmalarının ve sunumlarının yer aldığı final etkinliğinin kısa videosuna buradan ulaşılabilir.