Haberler

HABERLER


Su Kaşifi Programı 3. Dönem Ülke Finali Etkinliği Gerçekleşti

16 Haziran 2017 Cuma
Su Kaşifi Programı 3. Dönem Ülke Finali Etkinliği Gerçekleşti

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı tarafından 3 yıldır yürütülen ve 8-14 yaş grubu öğrencilerin su tasarrufu ve suya erişim gibi konularda liderlik yapmalarını sağlayan Su Kaşifi programının 3. yılında Türkiye'nin birçok şehrinden yaklaşık 2.500 öğrenci Su Kaşifi olarak, kendilerinde, okullarında, ailelerinde ve çevrelerinde su bilinci oluşturmayı başardılar. Yaptıkları çalışmalar sonucunda en başarılı seçilen 16 okulda, Mayıs ayı boyunca Su Festivalleri düzenlendi.

Su Festivallerinin ardından, başarılı çalışmaları sonucunda Balıkesir'den Burhaniye Bilim Sanat Merkezi, Tekirdağ'dan Güngörmez İlkokulu, Kocaeli'den Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu, İzmir'den Muzaffer Taşdemir İlkokulu, İstanbul'dan Mahmut Erseven İlkokulu ve Ulus Özel Musevi Okullarının Su Kaşifi ekipleri ülke finalisti olarak seçildi.

15 Haziran 2017 tarihinde İstanbul Dedeman otelde düzenlenen Su Kaşifi Ülke Finali etkinliği kapsamında, finalist ekip temsilcileri jüri karşısında sunumlarını yaptılar ve program boyunca gerçekleştirdikleri çalışmaları görseller ve materyaller eşliğinde anlatma imkanı buldular.

Jüride Ekoiq Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru, Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı Genel Koordinatörü Cansu Gedik, HSBC Türkiye Medya İlişkileri Kıdemli Yöneticisi Defne Bali, 2016 Su Kaşifi Uluslararası Birincisi Ekip Lideri Duygu Banu Sipahi, UNDP Türkiye İletişim Müdürü Faik Uyanık, WWF Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Kaynak Geliştirme Müdürü Neyran Akyıldız, Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı Kurucu Direktörü Serra Titiz ve ÇEKÜL Vakfı Genel Müdürü Yeşim Dizdaroğlu yer aldı.

Jürinin değerlendirmesi sonucunda Su Kaşifi programı 3. yıl ülke birincisi, Kocaeli'den Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu oldu. Jüri toplantısının sona ermesiyle 6 finalist ekip, keyifli bir vapur yolculuğunun ardından birlikte akşam yemeği yediler. Su Kaşifi pastalarını keserek program başarılarını kutladılar.

Final etkinliğinin 2. gününde ise ekipler, Uniq İstanbul Xtrem Aventures'da yüksek ip parkuru aktivitesi ile eğlendiler. Ardından HSBC Genel Merkezinde ağırlanan finalist ekipler, Su Kaşifi başarılarından dolayı HSBC Genel Müdürü Selim Kervancı tarafından tebrik edildiler.