Ekibimiz

Ekibimiz


Av. Özlem AYATA

Av. Özlem AYATA

Ayata Hukuk Bürosu kurucusu Özlem Ayata, 1998 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yüksek Lisans Programı’nda “Türkiye’de Uzlaşma Kurumunun Yasal Çerçevesinin ve Uygulamasının Onarıcı Adalet Prensipleri ile değerlendirilmesi” konulu tezini yazarak yüksek lisansını 2009 yılında tamamladı.

2001 yılından bu yana kuruculuğunu üstlendiği hukuk bürosunda, vekili olduğu kurumların tahsili gecikmiş alacak portföylerinin idari ve hukuki takibinde uzmanlaştı. Bu kapsamdaki çalışmalarıyla müvekkillerinin gecikmiş alacaklarının icra takibi aşamasına düşmeden önceki idari takip süreciyle tahsilatını da üstlendi. Ayrıca çalıştığı kurumların riskli alacaklarının devredilmesi öncesinde, aktiflerin yönetilip geliştirilerek satıştan önce azami değer artışının sağlanması hizmetini de sunuyor.

Ayata, iş hukuku, aile hukuku, insan hakları hukuku, medeni hukuk, borçlar hukuku, sağlık hukuku, ceza hukuku ve icra iflas hukuku alanında uzmandır. 2012 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu’nda “İş Hukukunun Temel Prensipleri” başlıklı dersin eğitmenidir. Ulusal ve uluslararası şirketlerin etik kodlarının oluşturulması konusunda danışmanlık hizmeti sunuyor. Bu kapsamda, sayılı prestij sahibi şirketlerin insan kaynakları müdürlerine ve şirket çalışanlarına “mobbing” ve “ayrımcılık yasağı / ayrımcılığın önlenmesi”eğitimleri verdi.

2012 yılından bu yana Kadının İnsan Hakları –Yeni Çözümler Derneği’nin, Türkiye’nin 58 ilinde ve Kıbrıs’ta yürüttüğü, kadınların çok çeşitli alanlarda karşılaştıkları insan hakları ihlalleri konusunda toplumsal bilinci artırmayı hedefleyen ve dünyada bu alandaki en iyi çalışma seçilen eğitim programında eğiticilik yapıyor.

Kadının İnsan Hakları -Yeni Çözümler Derneği’nin, tüm Türkiye’de yaygın dağıtımı gerçekleştirilen süreli yayını Mor Bülten’in ve Altı Nokta Körler Derneği’nin hazırladığı sesli kadın dergisi Kibele’nin hukuk köşesi yazarlığını yürütüyor. İngilizce ve İtalyanca biliyor.