Blog

BLOG


Elinin Hamuruyla Teknoloji Kullanmak

Yazan : Melek Bar Elmas 6 Mart 2015 Cuma

Türkiye’deki ilk bilgisayar mühendislerinden biri olduğum için sık sık ‘Teknoloji erkek işidir. Siz neden bu alana girdiniz?’ diye sorarlar. Aslında bilgisayar sektörünü ‘tam bizlik iş’ diye gördüğümü öncelikle söylemeliyim. ‘Teknoloji erkek işi’ söyleminin de tamamen çağdışı bir önyargı olduğunu düşünüyorum. Eğer aklıselim bir biçimde durup düşünürseniz kadınların erkeklerden daha çok teknoloji kullandığını rahatlıkla görebilirsiniz. Evimizde bulunan teknolojik aletlerin pek çoğu (ütü, çamaşır makinası, bulaşık makinası, ekmek kızartma makinası vs. vs.) çoğunlukla kadınlar tarafından kullanılmakta ve kadınlar için üretilmektedir.  En cahilinden en okumuşuna kadar kadınların bu aletleri kullanırken sorun yaşadıklarını pek g örmedim. O halde kadınlar kolaylıkla bilgisayar kullanıcısı olabilirler ve zaten öyleler de! Bu konuda en kolay anlaşılır ve güzel örnek bankalardır. Çalışanlarının büyük çoğunluğu kadın olan bankalarda son derece karmaşık teknolojiler kullanılmaktadır.

Günümüzde cinsiyetin bir sektörde başarı için belirleyici faktör olduğuna inanmıyorum. Ta ki anne sütü, rafta satılan paketli ürün haline gelene kadar J Tabii ki sperm bankalarını da bu kapsama almalıyız J Bunların dışında herkes her alanda başarılı olabilir; yeter ki yeterli bilgi, beceri, deneyim ve isteğe sahip olsun. 

Bununla birlikte cinsiyetlerin bazı özelliklerinin başarıya katkısından bahsedebiliriz.

Anlatacaklarımı 1982 yılından bu yana devam eden iş yaşamımda pek çok kez gördüm ve deneyimledim. Tabii ki istisnalar kaideyi bozmaz. Burada konumuz KADIN olduğu için, kadınların bazı özelliklerinin bilişim sektörüne sağladığı yararlara değinmek istiyorum:

Kadınlar ayrıntılara daha duyarlı: Bu nedenle kadınlar görsel ya da teknik tasarım, test, sistem analizi, kodlama gibi ayrıntıların önem kazandığı alanlarda daha başarılı oluyor.

Kadınlar estetiğe ve güzelliğe daha duyarlı: Bu nedenle estetik bakış gerektiren ambalaj ve ekran tasarımı gibi görsel alanlarda daha başarılı oluyor.

Kadınlar insan ilişkilerine daha çok önem veriyor: Bu nedenle müşteri ilişkileri, pazarlama gibi insan ilişkilerinin önemli olduğu alanlarda daha başarılı oluyor. Facebook’da neden bu kadar çok kadın var sorusunun cevabı da burada yatmıyor mu?

Kadınlar kolay sahipleniyor ve kalıcı değer üretmeyi önemsiyor: Hormonları çocuk büyütmeye yönlendirdiği için kadınlar kalıcılık konusunda daha duyarlı ve uzun soluklu işleri daha rahat kucaklıyor. Bu nedenle ürünleri, şirketleri çocukları gibi görüyor ve sahipleniyor. Kadınlar süreklilik konusunda daha dikkatli ve daha sadık. Bu da uzun soluklu proje yönetiminde kadınları öne çıkarıyor. Sivil toplum çalışmalarında neden kadınlar daha çok sorusunun cevabı da bence burada yatıyor. 

Bu nedenle kadınlar, erkeklerin kurduğu camdan tavana takılıp kalmayın. Alın elinize bir çekiç, kırın camı dışarıda harika bir hava var. Hoş siz bunu zaten biliyorsunuz! 

TAGSEN ÇOK OKUNANLAR

 • 2001’den 2010’a giderken

  Yazan : Ceyhun Göcenoğlu
  29 Aralık 2009 Salı
 • Enron’dan Volkswagen’e İş, Etik ve Sürdürülebilirlik

  Yazan : İzel Levi Coşkun Mazars & Denge Yönetim Kurulu Üyesi
  22 Aralık 2015 Salı
 • Sürdürülebilir Girişimcilik ile Sürdürülebilir Rekabet Avantajı Nasıl Sağlanır?

  Yazan : Dr. İzel Levi Coşkun- SMMM (CPA Turkey) - Chief Executive Partner
  3 Şubat 2015 Salı
 • Sürdürülebilir Girişimcilik Sürdürülebilir Kalkınmanın Lokomotifi olabilir mi?

  Yazan : Dr. İzel Levi Coşkun- SMMM (CPA Turkey) - Chief Executive Partner
  1 Şubat 2015 Pazar