Blog

BLOG


“Bizler Kimsenin Geleceği Değil, Kendimizin Bugünüyüz”

Yazan : Serra Titiz & Nuha Boğa & Genar Ersoy 1 Şubat 2022 Salı

EKOIQ’nun “Bizler Kimsenin Geleceği Değil, Kendimizin Bugünüyüz” başlıklı gençlik dosyasına konuk olduk!
Kurucumuz Serra Titiz ve ekip arkadaşlarımız Nuha Boğa ile Genar Ersoy, Z kuşağıyla buluşan iş dünyasını, nesiller arası iletişimi ve yapıcı yaklaşımları değerlendirdi.
 

DEVAMINI OKU

Sağlıklı ve Kapsayıcı Bir Toplum İçin Kamusal Spor Faaliyetleri: Spor İstanbul Örneği

Yazan : Tuba Bozaykut & Bülent Tunga Yılmaz 26 Kasım 2021 Cuma

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı'ndan Tuba Bozaykut ve Spor İstanbul Stratejik Ortaklıklar Birimi'nden Bülent Tunga Yılmaz'ın "Sağlıklı ve Kapsayıcı Bir Toplum İçin Kamusal Spor Faaliyetleri: Spor İstanbul Örneği" başlıklı ortak çalışması yayımlandı.
 
Çalışmada sürdürülebilir kalkınma amaçlarından sağlıklı ve kaliteli yaşam (SKA 3) ile eşitsizliklerin azaltılması (SKA 10) amaçları, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren iştirak şirketi Spor İstanbul örneği üzerinden incelenmektedir. Kamusal bir hizmet sunan Spor İstanbul, dezavantajlı gruplara özel tasarlanmış faaliyetleri olması nedeni ile örnek vaka olarak seçilmiştir.
 
Websitemizdeki Yayınlar bölümünden çalışmayı inceleyebilir ve okuyabilirsiniz. 
 

DEVAMINI OKU

Yeni yeşil ve cesur dünya!

Yazan : Şeyda Taluk 9 Nisan 2020 Perşembe

Sürdürülebilirlik sözcüğünün çok daha sık gündeme geldiği bu günlerde yeni dünyanın çok daha yeşil ve cesur olacağını yazan Şeyda Taluk, geleceğin sürdürülebilir dünyasında neler konuşacağımızı yazdı.

DEVAMINI OKU

Yükselen sıcaklıklar, beklentileri karşılayamayan COP25 ve yeni yıl...

Yükselen sıcaklıklar, beklentileri karşılayamayan COP25 ve yeni yıl...

Yazan : Tuba Bozaykut 8 Ocak 2020 Çarşamba

Bu sene Türkiye’de Kasım ayı ortalama sıcaklığı 11,5 derece (ortalamanın 2,6 derece üstü) ile son 9 yılın en sıcak ortalaması olarak kayda geçti. Marmara da ise ortalama sıcaklık 15,1 derece olarak tespit edildi. Nemle birleşince de oldukça sıcak bir Kasım ayı yaşandı. Sıcak geçen Kasım ayını takip eden Aralık ayı ise sorumsuz kaynak kullanımın sembolü haline gelmiş abartılı yılbaşı süslemeleri, Avusturalya’da bir türlü söndürülemeyen orman yangınları ve belki de en önemlisi büyük beklentilerle başlayan ama hayal kırıklığı ile sonuçlanan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP25) tartışmaları ile geçti.

DEVAMINI OKU

Sürdürülebilirliğin Sanatla Buluşması: Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

Sürdürülebilirliğin Sanatla Buluşması: Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

Yazan : Tuba Bozaykut 13 Aralık 2019 Cuma

Bu yıl 12 yaşına basan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, 21-24 Kasım tarihlerinde Fransız Kültür Merkezi ve SALT Beyoğlu’nda gerçekleşti. İnsan-gezegen uyumu ve sürdürülebilir yaşam ekseninde toplam 30 kadar etki odaklı film ücretsiz olarak izleyicilerle buluştu. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi öncülüğünde açık kaynak festival modeline uygun olarak düzenlenen festival, isteyen gruplar veya topluluklarca kendi şehirlerinde de düzenlenme özelliğine sahip.

DEVAMINI OKU

Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kapsayıcı İş Modelleri

Yazan : Cansu Gedik  21 Mart 2017 Salı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi, birçok ekonomik, sosyal ve çevresel zorluğa değinen 17 sürdürülebilir kalkınma hedefinden oluşuyor. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşabilmek için güçlü işbirliklerine ve yeni iş birliği modellerine ihtiyacımız bulunuyor. Şüphesiz, özel sektör bu hedeflere ulaşmak için muazzam bir potansiyele sahip önemli bir aktör konumunda. İş dünyasının bu çağrıya cevap verebilmesinin en etkili yollarından biri ise “kapsayıcı iş modelleri” benimsemesi…

DEVAMINI OKU

Çalışanların Haklarını Kim Korur?

Yazan : Pınar Gürer'in Serra Titiz ile Röportajı  2 Kasım 2016 Çarşamba

Türkiye’de insan haklarının temini ve korunması konusunda yükselen seslerin kamu kurumlarına ve hükümete çağrı yaptığını, sesin ise çoğunlukla sivil toplum kuruluşlarından, inisiyatiflerden çıktığını görüyoruz.

DEVAMINI OKU

Gelmez Yola Gidiyoruz!

Yazan : Salim Kadıbeşegil 20 Haziran 2016 Pazartesi

Haziran ayı başında TEİD, Etik ve İtibar Derneğinin 6. Uluslararası Etik Zirvesinin konuğu idim. Entelektüel doygunluk dolu programı 300 katılımcı, 2500’ün üzerinde de internet canlı yayın izleyicisi takip etti. “Tufandan sonra” temalı zirvede “Sular çekildikten sonra” başlıklı konuşmamı paylaşmak istiyorum.

DEVAMINI OKU

Yaşamda İz Bırakmak ya da İs Bırakmak Üzerine

Yazan : Salim Kadıbeşegil 30 Mayıs 2016 Pazartesi

Yaşamda “iz” bırakmak kolay bir iş değil. “İs” bırakmak ise son derece kolay… Atlayın arabanıza, girin trafiğe… Sayın bakalım kimler is bırakıyor, kimler “iz”… Hangi davranışlar takdirinizi hak ediyor, hangileri etmiyor! İki kavramın arasındaki ince çizgi aslında bu kadar basit, yalın, sade…

DEVAMINI OKU

Kuşlar Rüzgar Güllerine Çarpmasın Diye!

Yazan : Barış Doğru & Salim Kadıbeşegil  5 Mart 2016 Cumartesi

Stratejik iletişim yönetimi ve itibar konularında Türkiye’nin en önemli isimlerinden biri Salim Kadıbeşegil'in EKOIQ Dergisi'ne dünyanın fiziki ve sosyal sorunları üzerine verdiği röportaj...

DEVAMINI OKU

Enron’dan Volkswagen’e İş, Etik ve Sürdürülebilirlik

Yazan : İzel Levi Coşkun Mazars & Denge Yönetim Kurulu Üyesi 22 Aralık 2015 Salı

1913’te kurduğu şirketi ile aynı adı taşıyan Arthur Andersen, 1929’daki Büyük Buhran döneminde, Northwestern Üniversitesi’nde yaptığı etik ile ilgili bir konuşmada, raporlardaki dürüstlüğü koruyabilmek adına, muhasebecinin karar ve eylemlerinde tam bağımsız kalabilmesinde ısrarcı olması gerektiğini belirtmişti. Arthur Andersen’in etik anlayışının temelinde yatan ana prensip belki de annesinin ona çocukluğunda “doğru düşün, doğru konuş” şeklindeki telkiniydi. 100 yıl kadar ayakta kalmayı başarabilmiş ve çökmeden önce dünyanın en itibarlı firmaları arasında yer alan Arthur Andersen’i Enron skandalına sürükleyen sebep neydi?

DEVAMINI OKU

Why the Private Sector Must Kickstart Global Partnerships (published by Huffington Post, 10.09.2015)

Yazan : Serra Titiz 10 Ekim 2015 Cumartesi

Is it possible to reverse climate change? Alleviate poverty? Abolish discrimination or corruption? Reaching these goals will require collective efforts involving not only grand promises but implementation, along with the human and financial resources to set in motion solutions for a better world, as laid out by the new Sustainable Development agenda.

DEVAMINI OKU

Hesap Lütfen...

Yazan : Salim Kadıbeşegil 1 Eylül 2015 Salı

Bu yazı “hesap verilebilirliğin” kaçınılmaz olarak değerler hiyerarşisinde tek başına üst sıralara tırmanmakta olduğunu vurgulamak için İç Denetim Enstitüsü’nün dönemsel yayının kış 2015 sayısı için kaleme alınmıştı. Değerler basamağında hızla “bir numaraya” çıkmakta olan “hesap verilebilirliğin” önemini vurgulayan yazı aslında, ekonomiden siyasete, toplumsal duyarlılıklardan bireysel davranışlara kadar hepimizi yakından ilgilendiriyor.

DEVAMINI OKU

Binyıl Kalkınma Hedeflerinden Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine

Yazan : Özge Bitik 18 Ağustos 2015 Salı

Binyıl Kalkınma Hedefleri; Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmiş,  uluslararası kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlayan hedefler olarak biliniyor. 193 ülke ve 23 uluslararası şirket bu hedeflerin gerçekleştirilmesi doğrultusunda yardım etmek için söz vermiş. 2000 yılında ilan edilen Binyıl ya da bir diğer ifadeyle Milenyum Kalkınma Hedefleri’nin süresi 2015 senesi sonunda dolacak. Peki süresi dolan hedefler yerine ne gelecek?

DEVAMINI OKU

Elinin Hamuruyla Teknoloji Kullanmak

Yazan : Melek Bar Elmas 6 Mart 2015 Cuma

Türkiye’deki ilk bilgisayar mühendislerinden biri olduğum için sık sık ‘Teknoloji erkek işidir. Siz neden bu alana girdiniz?’ diye sorarlar. Aslında bilgisayar sektörünü ‘tam bizlik iş’ diye gördüğümü öncelikle söylemeliyim. ‘Teknoloji erkek işi’ söyleminin de tamamen çağdışı bir önyargı olduğunu düşünüyorum. Eğer aklıselim bir biçimde durup düşünürseniz kadınların erkeklerden daha çok teknoloji kullandığını rahatlıkla görebilirsiniz.

DEVAMINI OKU

Sürdürülebilir Girişimcilik ile Sürdürülebilir Rekabet Avantajı Nasıl Sağlanır?

Yazan : Dr. İzel Levi Coşkun- SMMM (CPA Turkey) - Chief Executive Partner  3 Şubat 2015 Salı

Küresel iklim değişikliğinin her geçen gün daha fazla hissedildiği günümüzde, sürdürülebilir kalkınma, paydaş katılımı, kurumsal sosyal sorumluluk, çevresel etki, Küresel Raporlama Standartları (GRI), entegre raporlama gibi konular artık, sadece uluslararası şirketlerin değil aynı zamanda Türkiye’deki işletmelerin de kurumsal stratejilerinde önemli rol almaya başladı.

DEVAMINI OKU

Sürdürülebilir Girişimcilik Sürdürülebilir Kalkınmanın Lokomotifi olabilir mi?

Yazan : Dr. İzel Levi Coşkun- SMMM (CPA Turkey) - Chief Executive Partner 1 Şubat 2015 Pazar

Bir işletme hayal edin. Sorumluluklarını sürdürülebilir kalkınma ilkelerine paralel olarak yerine getirme bilinciyle hareket ediyor. Yer aldığı sektör içinde sadece kendi çıkarını değil bütün sistemin ortak çıkarını gözetiyor. Paydaş kavramının ne anlam ifade ettiğini, işletmenin yönetim kurulu ve hissedarlara değil, başta çalışanlar, tedarik zinciri ve toplum olmak üzere tüm paydaşlara ait olduğunu biliyor.

DEVAMINI OKU

Bir Sosyal Girişimcilik Hikayesi

Yazan : Serra Titiz 1 Ocak 2015 Perşembe

2003'ten beri Türkiye'de farklı sivil toplum örgütlerinde gençler, kadınlar ve mesleki gruplarla birlikte çalıştım. Bu süreçte sahada ihtiyaçları gözlemleme, onların çözümü için projeler geliştirme fırsatım oldu. Diğer yandan bu projeler için işbirlikleri geliştirme ve kaynak yaratma çalışmaları yürüttüm. Sivil toplumda sahada çalışmanın yanı sıra yönetimde yer aldım. Böylece sivil alanı pek çok açıdan tanıma imkanım oldu.

DEVAMINI OKU

Where to Start?

Yazan : Serra Titiz 1 Ocak 2015 Perşembe

For social innovation to come, you need to relate yourself to the problem and you have to have the passion to pursue the tedious path that awaits you.

DEVAMINI OKU

Sürdürülebilirlik bir yaşam tarzı olmadıkça!

Yazan : Salim Kadıbeşegil 1 Ocak 2015 Perşembe

Son 20 yıldır “sürdürülebilirliği” öğrenmeye çalışıyoruz. Ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri ile yaşanabilir bir yeryüzü meselesini gündemde tutmak ve “bir ucundan tutmak” için çabalıyoruz. Bir arpa boyu yol gittik mi gitmedik mi bilinmez.

DEVAMINI OKU

Değişim Tabandan Gelmeli

Yazan : Serra Titiz 12 Ocak 2013 Cumartesi

2013 benim için vizyon geliştirici bir yıl oldu.
Nisan-Mayıs aylarında 2 aylık bir Amerika gezim oldu. Eisenhower fellowship gezimdi bu benim. Gezimin odağı sürdürülebilirlik ve sosyal inovasyondu. 12 farklı şehire gittim ve buralarada yeni sürdürülebilirlik uygulamalarını yakından görme fırsatı buldum, sosyal girişimcilerle tanıştım. Öğrendim ve ilham aldım.

DEVAMINI OKU

Sıra Geldi Mutluluk Endeksine...

Yazan : Serra Titiz 25 Temmuz 2011 Pazartesi

Gelecekteki insan yaşamı önemli olanın hayatta çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymayı başarmanın hakim olduğu, temel ihtiyaçların karşılandığı ama bu arada  değerlerin öne çıktığı, paylaşmanın ve yardımlaşmanın rekabeti geçersiz kıldığı yeni bir  anlayışa göre şekillenmeye başladı.

DEVAMINI OKU

Sürdürülebilirlik.. İnsan Hakları.. Madde Bağımlılığı

Yazan : Serra Titiz 30 Mayıs 2011 Pazartesi

İnsanoğlunun hırslı ve yetinmeyi bilmez mizacı yüzyıllardır gezegenimizin sorumsuzca “harcanmasına” neden oluyor. Yalnız doğal kaynaklar değil insan kaynakları da sömürülüyor. Etik krizlerin ve iklim değişikliğinin bariz sonuçları artık su üstüne çıktığı için ve bundan kaçış da çok mümkün olmadığı için mecburen yarını düşünmeye başladık.. Onca zarar ve fütursuzca yapılan inşa edilmiş düzeni geri almak çok zor. Gelişmiş ülkelerin aşırı kaynak kullanımı ve sorumsuz tüketimlerinin verdiği zarar bugüne kadar gelişmekte olan ülkelerin temel harcamaları sayesinde dengeleniyordu. Denge bozulmaya başladı, herkesin hayatı etkilenmeye başladı. İşte bu yüzden geleceği karşılarken kolektif bilinç ve davranış değişikliği gerekiyor…

DEVAMINI OKU

Yeni Dünya Düzeni Umudu: İnsani Gelişim ve Biyo- kapasitenin Barışı..

Yazan : Serra Titiz 11 Nisan 2011 Pazartesi

Mevcut yaşama ve tüketme biçimiyle dünyayı sürdüremeyeceğimizi fark etmeye başladığımızdan beri sanki yeni bir aydınlanma çağına girdik..

DEVAMINI OKU

Yeni Keşfimiz: İnsan

Yazan : Serra Titiz 20 Ocak 2011 Perşembe

Çok para kazanmak ve çok kar etmek eşittir başarı ve itibar dönemi geride kalmaya başladı... Artık paranın nasıl kazanıldığı ve o parayla ne yapıldığı önemli. Artık itibar ve başarı, kazanılan parayla ne(ler)in mümkün kılındığında yatıyor. Yani artık şirketlerin yanlızca kar paylarını yükseltmek için stratejiler geliştirmeleri, günümüz iş dünyası normlarının dışında kalmayı da göze almaları demek. Artık dünyanın en başarılı şirketleri kurumsal sorumluluklarını ne kadar yerine getirdiklerine, ne kadar etik, şeffaf ve hesap verebilir olduklarına göre seçiliyor. (http://www.thecro.com/content/100-best-corporate-citizens)

DEVAMINI OKU

Dolar sizlere ömür! Yeni gelişmişlik göstergesi ne olacak?

Yazan : Salim Kadıbeşegil 25 Ekim 2010 Pazartesi

1500’lü yıllarda ülkelerin gelişmişlik düzeyini nasıl bir birimle ölçerlerdi, bilmiyorum.  Çevremde sorduklarımdan da tatminkâr bir yanıt alamadım. Büyüklük ve “güç” konusunda savaşma yetkinlikleri içinde bir takım göstergeler var ama bunlar refah düzeyinin karşılığı değil.

DEVAMINI OKU

Perdenin Arkası

Yazan : Serra Titiz 28 Eylül 2010 Salı

Sürdürülebilirlik ajandasının yükselişiyle birlikte şirketler ve insanlar arasındaki duvarlar incelmeye başladı. İnsanlar artık daha fazla merak ediyor, soruyor, araştırıyor ve paylaşıyor... Eski bakış açıları değişmeye başladı, eskiden “bilmediğimiz şeyden korkmazdık”, şimdi ise bilmediğimiz şeyler bizi ürkütüyor. Artık şirketlerin şeffaf bir şekilde yaptıklarını paylaşmalarını, ürünlerin ne şekilde, hangi malzemeler kullanılarak üretildiğini biliyor olmak istiyoruz. Aldatılmak istemiyoruz.

DEVAMINI OKU

Yeni İş Ortaklarımız: Sivil Toplum Örgütleri

Yazan : Serra Titiz 28 Eylül 2010 Salı

STK’lar Kanalıyla Hayır İşi Yapmak…
Kurumsal sorumluluk, “toplumsal yatırım”dan ibaret olarak algılandığı için, STK’lar şirketlerin bağış yaptığı, topluma olan borçlarını ödeme kanalı olarak görülüyor. Pek çok faydalı işbirlikleri olduğu gibi, tamamen göz boyamaya yönelik, pazarlama stratejisine hizmet eden projeler de gerçekleştiriliyor. STK’lar ve şirketlerin apayrı dünyalarda bambaşka amaçlar için çalıştıklarına dair yerleşmiş bir bakış açısı var. Şirketler, STK’ları devamlı para isteyen, toplumun marjinal kesimleri için çalışan, mağdur ve yardım edilmesi gereken kurumlar olarak konumlandırıyorlar.

DEVAMINI OKU

2001’den 2010’a giderken

Yazan : Ceyhun Göcenoğlu 29 Aralık 2009 Salı

Yıl 2001 senesiydi AIESEC adlı öğrenci organizasyonunda çalışırken yaz döneminde Mor Çatı’dan, ÇEKÜL’e, Bilişim Vakfı’ndan Teknoloji Geliştirme Vakfi’na geniş bir çerçevede 40’tan farklı sivil toplum kuruluşuyla görüşmüş, bu kurumlarla kalkınma hedefleri konusunda neler yapabileceğimizi tartışmıştım, bu süreçte farkına vardım ki sivil toplum da devletin yetemediği kalkınma çabalarında eksik kalıyordu. Işte Kurumsal Sosyal Sorumluluk tanımıyla o zaman tanıştım. Özel sektör’ün kalkınma çabalarına katkılarıydı benim için KSS.

DEVAMINI OKU

Neden Sürdürülebilirlik Raporlaması?

Yazan : Serra Titiz 6 Kasım 2009 Cuma

Dünyamızda neler oldu da, sürdürülebilirlik, kurumsal sorumluluk, kurumsal vatandaşlık gibi terminolojiler gündemimize girdi?

DEVAMINI OKU

Sustainability Reporting Using GRI: Lessons Learned

Yazan : Mehrdad Nazari 1 Kasım 2009 Pazar

Sustainability reporting in mining has grown dramatically in the last couple of years, especially since the industry converged around the Global Reporting Initiative (GRI), the world’s most widely used sustainability reporting framework.

DEVAMINI OKU

Rebuilding trust through stakeholder engagement

Yazan : Jonathan Ballantine 5 Ekim 2009 Pazartesi

Part One - Why stakeholder engagement matters?
In the past few years CR has undergone a major surgical facelift and is no longer seen as a fluffy element of business or as an exercise in philanthropy. As part of this transformation NGOs are now seen as partners rather than threats, public relations has become transparency, and philanthropy is simply the cost of doing business. CR has become a hardnosed business decision that provides tangible evidence to all stakeholders that an organization recognizes the physical, regulatory, reputational and litigation risks created by its operational footprint.

DEVAMINI OKU

Open for Discussion?

Yazan : Jonathan Ballantine 5 Ekim 2009 Pazartesi

The digital revolution presents a golden opportunity for any company wanting to engage with stakeholders on sustainability issues. Consumers, NGOs & Employees are already using a wide range of available social media.

DEVAMINI OKU

Ne değişti?

Yazan : Salim Kadıbeşegil 11 Eylül 2009 Cuma

Şöyle bir senaryo ile başlayalım... Bir gömlek alacaksınız. Wal-Mart, Mark & Spencer gibi global bir perakende zincirinden içeri girdiniz ve gömleği beğendiniz. “Ne pamuğundan üretilmiş bu” sorusuna “Özbek pamuğu” cevabını aldınız. Ve gömleği elinizden bırakırken “Özbek pamuğundan yapılmış bir gömleği almam. Çünkü orada çocukları istismar ediyorlar” dediniz...

DEVAMINI OKU

CSR Myths Popular misconceptions on Corporate Sustainability and Responsibility

Yazan : Wayne Visser 7 Ağustos 2009 Cuma

In an article published by Ethical Corporation, I set out to explode 7 myths about corporate sustainability and responsibility (CSR). Most of these myths exist as a result of the feeding frenzy that inevitably occurs every time the media has hunted down and sunk its teeth into one or other juicy story of corporate exploitation. The myths are also sustained, however, by whole legions of largely well-intentioned people who have vested interests in promoting their particular brand of the truth about CSR.

DEVAMINI OKU

The Long Tail of Corporate Social Responsibility

Yazan : Wayne Visser 7 Ağustos 2009 Cuma

I recently read The Long Tail, by Chris Anderson and it started me thinking: What is the Long Tail of CSR? The Long Tail – named after the extended tail of a statistical distribution curve -is the idea that selling less to more people is big business. It’s the business model that has spawned the most successful companies of the Web 2.0 age. The Long Tail questions the conventional wisdom that says success is about generating ‘blockbusters’ and ‘superstars’ – those rare few products and services that become runaway bestsellers.

DEVAMINI OKU

The Future of Investing in Environmental Markets

Yazan : Will Oulton 27 Temmuz 2009 Pazartesi

The impact of climate change is set to alter the shape of the global economy over the coming years and as a result of this there is an expectation that the environmental technologies sector will benefit and grow, providing both attractive and long term investment opportunities for global investors.

DEVAMINI OKU

KSS Reklam Aracı Değildir!

Yazan : İzel Levi Coşkun Mazars & Denge Yönetim Kurulu Üyesi 23 Temmuz 2009 Perşembe

Günümüzde bir yandan kriz, bir yandan küresel ısınma, yolsuzluk, işsizlik ve insan hakları derken işletmelerin üzerine düşen sosyal sorumluluklar da giderek artıyor. Bugün Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) konusu, dikkat çekilmesi gereken yeni bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

DEVAMINI OKU

Kurumsal Sosyal Sorumluluk : Savunun Çocuklar-Övünün Büyükler!

Yazan : Ali Ercan Özgür 16 Haziran 2009 Salı

Kurumsal Sosyal Sorumluluk, etik, hayırseverlik, yönetişim, inovasyon son 10 yıldır Türkiye’de oldukça sık duyulmaya başlayan kavramlar olmuştur. Bu kavramlar iyi yönetişim, kurumsal yönetişim, sürdürülebilir kalkınma, tasarım, sosyal girişimcilik ve sosyal yatırımcılık gibi yeni süreçlerle de desteklenerek farkında olmasak da yeni bir alanın oluşumuna katkı sağlamıştır.

DEVAMINI OKU

Rebuilding trust through stakeholder engagement

Yazan : Jonathan Ballantine 10 Mayıs 2009 Pazar

Part One - Why stakeholder engagement matters?
In the past few years CR has undergone a major surgical facelift and is no longer seen as a fluffy element of business or as an exercise in philanthropy. As part of this transformation NGOs are now seen as partners rather than threats, public relations has become transparency, and philanthropy is simply the cost of doing business. CR has become a hardnosed business decision that provides tangible evidence to all stakeholders that an organization recognizes the physical, regulatory, reputational and litigation risks created by its operational footprint.

DEVAMINI OKUEN ÇOK OKUNANLAR

 • 2001’den 2010’a giderken

  Yazan : Ceyhun Göcenoğlu
  29 Aralık 2009 Salı
 • Enron’dan Volkswagen’e İş, Etik ve Sürdürülebilirlik

  Yazan : İzel Levi Coşkun Mazars & Denge Yönetim Kurulu Üyesi
  22 Aralık 2015 Salı
 • Sürdürülebilir Girişimcilik ile Sürdürülebilir Rekabet Avantajı Nasıl Sağlanır?

  Yazan : Dr. İzel Levi Coşkun- SMMM (CPA Turkey) - Chief Executive Partner
  3 Şubat 2015 Salı
 • Sürdürülebilir Girişimcilik Sürdürülebilir Kalkınmanın Lokomotifi olabilir mi?

  Yazan : Dr. İzel Levi Coşkun- SMMM (CPA Turkey) - Chief Executive Partner
  1 Şubat 2015 Pazar