Referanslarımız

REFERANSLARIMIZ


DÜNYAMIZA ÖZEN GÖSTERMEK GENÇ ANKETİ


DÜNYAMIZA ÖZEN GÖSTERMEK GENÇ ANKETİ

Çocuklar ve gençler için neler önemli? Gençler bu günlerde çevre sorunları, diğer insanlar ve genel olarak yaşam hakkında ne hissediyorlar?
Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı olarak İngiltere Global Action Plan(GAP UK) ile işbirliği içinde yürütmeye başladığımız yeni bir uluslararası proje ile, gençlerin yaşamak istedikleri dünyayı sorgulamalarına yardım edecek; onlara gerekli olan birikimi, becerileri ve özgüveni vererek gençleri keşfetmeye ve önem verdikleri şeyler için mücadele etmeye teşvik edecek uluslararası bir hareket başlatıyoruz.

Gençler, dünyamızın problemleri için, özellikle de iklim ve ekolojik kriz konusunda her geçen gün daha çok endişeleniyorlar. Çözüme katkıda bulunmak için bir şeyler yapmak istiyorlar, ama nereden başlayacaklarını bilmiyorlar ya da yapabileceklerinin herhangi bir fark yaratmayacağını düşünüyorlar. Diğer yandan, öğretmenler, öğrencileriyle iklim değişikliği konusunda tartışmalar yürütmek için yeterince donanımlı hissetmediklerini ve basit yaşam biçimi değişikliklerinden öte öğrencilere ne tavsiye edebileceklerini bilmediklerini belirtiyorlar.
Mikado olarak bu projede öncelikle gençlik için neyin önemli olduğunu daha iyi anlayabilmek üzere anketler yoluyla cevaplar topluyoruz. Türkiye ve İngiltere'deki öğrencilerden gelen cevaplar dünyanın her yerinde öğretmenlerin (iklim uzmanları olmaları gerekmeden) yönetebileceği basit egzersiz ve aktivitelerin tasarlanmasına fayda sağlayacak. Bu aktivitelerle birlikte öğretmenler sınıfları ile iklim değişikliği ve ekolojik kriz hakkında anlamlı konuşmalar yapabilecek ve öğrencilerin endişelerinin çözüme yönelik aksiyonlara dönüştürülmesine ve öğrencilerin çevre konusunda değişim yaratıcıları olmalarına yardımcı olacak.
Sizleri bu projenin ilk ayağı olan Çocuklar ve Gençlerle Anketi yaygınlaştırmaya ve anketin doldurulmasına katkı vermeye davet ediyoruz.
Anket, akademik uzmanlardan oluşan bir kurulun desteğiyle özenle tasarlanmıştır. Anketi öğrencilerinize göndermeden önce soruların içeriğini gözden geçirmenizi öneririz. Ankete erişmek için, bu bağlantıya tıklamanız yeterlidir.
7-18 yaş arası öğrencilerinize, ya da çevrenizdeki çocuk ve gençlere ankete katılmaları için ileteceğiniz bilgiler şöyledir:
Anket linki: https://www.transform-our-world.org/youth-survey-turkish
Vermiş olduğunuz katkı için şimdiden teşekkür ederiz.


Detaylı bilgi için https://www.transform-our-world.org/youth-survey-turkish